Najčešća pitanja
U nastavku ćete pronaći odgovore na najčešća pitanja naših pacijenata. Ako smo ga zaboravili, slobodno nas kontaktirajte.
Prečo sa rozhodnú mladé ženy pre darovanie oocytov?
Darovanie vajíčok, darcovstvo krvi a plazmy patrí k spôsobom, ako pomôcť. Potenciálnej darkyne sa pri osobnom pohovore tiež pýtali na motiváciu a ako najčastejšie odpovede uvádzajú:Chcem pomôcť.V bezprostrednej blízkosti je niekto, kto potrebuje k otehotneniu darované vajíčka, alebo má problém s otehotnením.Keď teraz pomôžem, je pravdepodobné, že až budem pomoc potrebovať ja, nájde sa niekto iný kto bude ochotný pomôcť.
Ako sa darkyne vyberajú?
K našim požiadavkám na potenciálne darkyne, okrem všetkých negatívnych testov (krvné testy na vylúčenie infekčných chorôb – HIV, syfilis, hepatitída B a C, genetické testy – karyotyp a nosičstvo cystickej fibrózy, SMA, krvné testy na určenie krvnej skupiny a Rh faktoru, hormonálne vyšetrenie, gynekologické vyšetrenie) patrí:
Vek ženy – medzi 18. a 35. rokom života, BMI – do 25, minimálne ukončené stredoškolské vzdelanie, v minulosti absolútne žiadne užívanie drog, žiadne trvalo užívané lieky, v osobnej a rodinnej anamnéze žiadne psychiatrické poruchy a ochorenia a žiadne známe dedičné choroby.
Je darovanie anonymné?
Darovanie vajíčok v SR je obojstranne anonymné.
Ako klinika Repromedica priraďuje darkyňu alebo darcu?
Naša klinika disponuje širokou databázou darkyň a darcov a preto sme schopní splniť požiadavky liečeného páru takmer na 100 %. Čím viac informácií od liečeného páru dostaneme, tým presnejšie môže náš tím darkyňu, alebo darcu vybrať.
Je možné na želanie liečeného páru priradiť aj darkyňu iného etnika?
Klinika ReproMedica má v databáze darkýň oocytov aj mladé ženy – potenciálne darkyne (občianstvo SR), ktoré sú iného etnika.
Kedy je darkyňa vybraná?
Vhodná darkyňa je vybraná 6 týždňov pred odberom oocytov.
Kedy dostanem informácie o darkyni?
Informácie o darkyni (ako je vek a krvná skupina) získate 2 až 3 týždne pred odberom oocytov.
Aký je maximálny vek príjemkyne?
V SR nemáme vekový limit na príjemkyne, závisí vždy na konkrétnom prípade.
Kto je z právneho hľadiska rodičom dieťaťa, ktoré sa narodilo po liečbe darovanými spermiami a darovanými oocytmi?
Podľa platných právnych predpisov je v SR liečba neplodnosti možná iba u heterosexuálnych párov. Žena a muž, ktorí podpísali informovaný súhlas s liečbou, sa zo zákona stávajú matkou a otcom dieťaťa / detí so všetkými rodičovskými právami a povinnosťami.
Aké vyšetrenia budem pred liečbou absolvovať?
U žien nad 40 rokov veku odporúčame mamografické vyšetrenie, onkologické vyšetrenie z cervixu uteru, a odporúčania gynekológa, že je možné otehotnieť. Ďalej Vaše a partnerove testy STD (testy na sexuálne prenosné choroby) nie staršie ako 6 mesiacov). Od Vás hormonálny profil, kultivácie. Od Vášho partnera výsledky vyšetrení spermiogramu.
Ktorý je prvý deň menštruácie, keď na ich začiatku špiníte?
Špinenie sa neberie ako začiatok menštruácie. Za prvý deň menštruácie považujte prvý deň normálneho (štandarného)menštruačného krvácania, ak začne menštruácia po 20 hodine večer, berte za prvý deň menštruácie nasledujúci deň.
Koľko dní abstinencie partnera je najvhodnejšie pre kvalitu spermií?
Odporúčajú sa 3 dni pohlavnej abstinencie, najmä preto, aby bol dostatočný objem ejakulátu pre spracovanie laboratóriom. Nie je potrebná dlhodobá abstinencia, pretože tá môže mať negatívny vplyv na morfológiu spermií.
Je možné nejako podporiť lepšiu kvalitu spermií pred odberom?
Áno, na kvalite spermií sa podieľajú všetky vplyvy, s ktorými bol muž v kontakte posledné 3 mesiace pred odberom. Preto nie je potrebný žiadny špeciálny režim v krátkej dobe pred odberom ejakulátu.
Kada će biti izvršen prenos embriona?
Prenos embriona zakaže lekar u saradnji sa embriologom i pacijentom. Transfer se sprovodi normalno 5. dan nakon prikupljanja donatorskih jaja. Koordinator će vas obavestiti o datumu i vremenu prenosa embriona.
Koliko embriona će biti prebačeno?
Obično jedan, maksimalno dva embriona. Preporučujemo zamrzavanje drugih kvalitetnih embriona.
Kakav bi trebalo da bude kvalitet embriona u pojedinačnim danima?
Kvalitet embriona se može proceniti od drugog dana njihovog razvoja. Dvodnevni embrion bi po mogućstvu trebalo da ima 3-4 ćelije. Trodnevni embrion onda 6-8 жelija. Četvrtog dana razvoja embrion postaje morula i primećena je najniža stopa uspešnosti (preko Embrioskopa), stoga se prenos embriona obavlja petog dana razvoja, kada embrion postaje blastocist.
Šta doneti za prenos embriona?
Nije potrebno donositi ništa posebno za prenos embriona. Ponesite sa stimu sve potpisane saglasnosti za vaše lečenje, kao i, ako želite da zamrznete neiskorišćene embrione, potpisanu saglasnost za zamrzavanje embriona.
Da li da imam punu bešiku pre transfera?
Nije neophodno imati izuzetno popunjenu bešiku za prenos embriona. Preporučujemo da ne idete u toalet neposredno pre prenosa embriona da biste ispraznili bešiku. Umereno popunjena bešika pomaže u ispravci materice i na taj način olakšava uvođenje embriona u matericu.
Koliko traje sam transfer?
Nekomplikovani transfer traje 2-3 minuta. Nakon transfera, ostaćete da ležite oko 10-15 minuta. Onda možeš da ideš kući.
Da li partner može da bude prisutan tokom transfera?
Prisustvo partnera tokom prenosa embriona je moguće.
Moram li da ležim u krevetu posle premeštaja?
Nakon prenosa embriona, potpuni odmor nije neophodan. Preporučujemo normalnu dnevnu rutinu sa smanjenjem stresora kao što su fizički zahtevni sportovi ili težak manuelni rad. Nije potrebna nesposobnost za posao.
Kada mogu da putujem kući posle transfera?
Nakon prenosa embriona, mogućnost putovanja nije ograničena. Obično pacijenti putuju kući svim prevoznim sredstvima na dan prenosa embriona, najkasnije sledećeg dana.
Kada se embrioni ugrađuju u matericu?
Embrioni se ugrađuju (nidiraju) u matericu mukoza obično 6. - 8. dan nakon oplodnje, već u narednih 24-48 sati nakon prenosa embriona.
Poиeo sam da se prljam, da li je ovo normalno?
Uočavanje se može pojaviti u roku od 10 dana nakon embriotransfera. Za mmože biti uzrokovano lakšim povredama prenosa grlića materice, i dalje naknadno ugnežđivanje embriona. Ovo uočavanje nema uticaja na rezultate lečenja. O teškom ili produženom krvarenju treba razgovarati sa vašim lekarom.
Moram dalje uzimaš sve lekove?
Da, nastavite da uzimate sve lekove koje ste uzimali pre prenosa embriona.
Kada da uradim test?
14 dana nakon prenosa, važno je uraditi HCG test (iz krvi) kod lekara.
Bio sam pozitivan na HCG
Nastavite da uzimate sve lekove i naručite ultrazvučnu kontrolu za 14 dana nakon pozitivnog testa.
Počeo sam da se prljam, šta da radim?
Nemojte prekinuti nikakve lekove, preporučljivo je pridržavati se režima odmaranja. U slučaju komplikacija, vaše stanje treba konsultovati sa lekarom.
Kada je ultrazvučni pregled odgovarajući?
Važno je uraditi ultrazvučni pregled najkasnije 14 dana nakon pozitivnog HCG testa.
Kako da dalje uzimaš lekove?
Uzmite sve lekove nepromenjene (osim ako vam je lekar već rekao drugačije pre prenosa) do prvog ultrazvučnog pregleda, koji se zakaže u roku od 14 dana od pozitivnog testa na trudnoću.
Kome da se obratiti za dalju akciju?
Da biste procenili svoje neuspešno lečenje i utvrdili sledeću strategiju lečenja, zakažite pregled kod lekara koji je napravio vaš plan lečenja u roku od 10-14 dana.
Ja dalje uzimaš lekove?
Ako imate negativan test na trudnoću, možete prekinuti sve lekove odjednom. Jedini izuzetak je uzimanje Prednisone u dozi iznad 10 mg (2tbl) dnevno. O tome kako da ga postepeno prekinute, posavetujte se sa lekarom koji vam ga je prepisao.
Kada mogu da imam dalje lečenje?
Ukoliko imate zamrznute embrione iz prethodnog ciklusa sa doniranim jajima u našoj zemlji, cryoembryotransfer se može planirati već u sledećem ciklusu. Ukoliko vam je potreban novi tretman doniranim oocitima, trajanje odgovarajućeg daljeg lečenja preporučiće vaš lekar.
Da li smo zaboravili tvoje pitanje?
Ne ustručavajte se da nas kontaktirate. Biće nam drago da odgovorimo na sve.
Kontaktirajte nas
Biće nam drago da odgovorimo na sva vaša pitanja.
Možete nas naći u Horský parku u Búdková 26. Radovaćemo se što ćemo vas videti.